29.06.2018
Ciepłe letnie dni to doskonały moment na odświeżenie okien. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które przyspieszą i ułatwią Ci tę czynność.
Mycie okien zaczynamy od dokładnego oczyszczenia ram i parapetów przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Mieszanka posłuży Ci również do usunięcia mocnych zabrudzeń i wierzchniego osadu z szyby, zwłaszcza, gdy mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi lub w okolicy mieszkań wyposażonych w stare piece grzewcze.
Poświęć więcej energii na ramy i parapety zewnętrzne, szczególnie, gdy znajdują się po nasłonecznionej stronie. Następnie osusz całość przy pomocy grubego ręcznika papierowego. Do okien z PCV użyj natomiast specjalnego środka odłuszczającego lub po prostu wody z mleczkiem do czyszczenia.
Wskazówka: zwróć uwagę na orientację elewacji. Mocne światło słoneczne szybko wysusza wodę i preparaty czyszczące, co prowadzi do powstawania nieestetycznych smug na szybach. Okien skierowanych na wschód nie należy myć przed 11:00, południowych – między 11:00 i 15:00, a zachodnich – od 15:00 do zachodu słońca. Okna wychodzące na północ można myć bez względu na porę dnia.
Na rynku znajdziesz przynajmniej kilka preparatów, które sprawdzą się do mycia szyb. Poza dedykowanym płynem możesz wykorzystać tu odtłuszczający płyn do naczyń oraz zabezpieczający powierzchnię szyby płyn do płukania tkanin. Środki należy nakładać przy pomocy gąbki bądź niepozostawiającej włókien szmatki, a następnie usunąć wodę przy pomocy tzw. ściągaczki. Wśród metod domowych szczególnie skuteczne są mieszanki wody z octem lub sokiem z cytryny, połączone w proporcjach 1:1.
Wskazówka: pomocnym sposobem jest mycie szyb na dwa sposoby. Po jednej stronie szyby zetrzyj wodę z góry na dół, z drugiej zaś – z jednego boku do drugiego. Jeśli po wyschnięciu pozostaną smugi, łatwo określisz, po której stronie tafli się znajdują.
Ostatnim – często pomijanym – krokiem jest wypolerowanie szyby, mające na celu usunięcie resztek wody i detergentu z szyb. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki z mikrofibry, ręczników papierowych lub… zmiętej gazety! Wszystko za sprawą substancji, którą z wiekiem pokrywa się papier: przeniesiona na szkło chroni je niczym najlepszy spray ochronny. Do czyszczenia nadają się wyłącznie gazety czarno-białe, niezawierające barwników (które mogą przenieść się na okno). Umyte okna natychmiast osusz czystą i suchą ściereczką z mikrofibry. Przecieraj szkło w kierunku pionowym, a następnie poziomym – w ten sposób na pewno uniknie się powstania smug.
Wskazówka: po zakończeniu mycia pamiętaj o osuszeniu uszczelek i krawędzi przy pomocy ręczników papierowych.