18.01.2017
Producenci okien coraz częściej sięgają po szyby zespolone. Konstrukcja ta przynosi użytkownikom wiele korzyści, między innymi dobrą izolację termiczną, wysoką trwałość i przejrzystość. Jak zbudowane są szyby zespolone i jakie są ich główne zalety?
Szyba zespolona składa się z dwóch lub więcej szyb, oddzielonych elementem dystansowym na całym obwodzie. Przestrzeń między szybami jest hermetycznie uszczelniona. Materiał szyb zespolonych to szkło typu float. Tworzywo charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła i idealnie płaską powierzchnią. Dzięki temu kilkuwarstwowa konstrukcja szyby nie ogranicza widoczności. W celu zwiększenia trwałości szyby często wzmacnia się laminatem.
Szyby łączy się ramką dystansową, mocowaną do szkła za pomocą specjalnego kleju uszczelniającego. Przestrzeń wytworzona między szybami jest wypełniona mieszanką powietrza i gazów szlachetnych. Elementy dystansowe są wypełnione granulowanym preparatem higroskopijnym, który pochłania wilgoć i zapobiega skraplaniu się pary wodnej na wewnętrznych ściankach szyb. Najpopularniejsze są konstrukcje jednokomorowe, z dwiema taflami szkła. Producenci oferują także szyby dwu- i trzykomorowe.
Główną zaletą szyb zespolonych jest skuteczna izolacja termiczna. Okna wyposażone w kilkuwarstwowe szyby skutecznie zapobiegają ulatnianiu się ciepła z pomieszczeń. W ten sposób możemy łatwiej utrzymać optymalną temperaturę wnętrz i obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem.
Szyby zespolone z powłoką antyrefleksyjną mają zdolność do odbijania promieni słonecznych. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w sezonie letnim: szkło nie przegrzewa się i nie rozszerza nadmiernie pod wpływem energii słonecznej. Dzięki temu w mieszkaniu panuje przyjemna temperatura, a para wodna nie skrapla się na powierzchni okien i nie ogranicza widoczności.
Dźwiękoszczelne szyby zespolone to propozycja dla tych, którzy chcieliby wyciszyć mieszkanie i odciąć się od hałaśliwych odgłosów z otoczenia. Na rynku dostępne są także wzmocnione szyby antywłamanione, przydatne jako jeden z elementów systemu zabezpieczeń przed złodziejami. W celach dekoracyjnych stosuje się wreszcie szyby ornamentowe – przepuszczalność światła jest tutaj słaba, lecz walory estetyczne rekompensują słabszą widoczność.