Profile PCV pod wpływem promieni słonecznych nieco zmieniają swój kolor. Jasne – żółkną, ciemne z kolei ulegają odbarwieniom. W zestawieniach okien plastikowych i drewnianych często można znaleźć informację, jakoby przewagą tych drugi była możliwość renowacji. Nowoczesne produkty do malowania sprawiły jednak, że stwierdzenie to uległo dezaktualizacji, aokna PCV – podobnie jak te drewniane – możemy odnowić.
Zakup nowych okien to spory wydatek, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić. Co więcej, jeśli nasze okna nie są zniszczone, a jedynym problemem jest nieestetyczny wygląd spowodowany odbarwieniami wymiana profili będzie niepotrzebnym obciążeniem dla domowego budżetu. Jeszcze do niedawna malowanie okien wchodziło w grę wyłącznie w przypadku okien drewnianych. Obecnie odświeżenie koloru bez problemu możemy zafundować również naszym oknom z PCV.
Czym malować okna PCV?
Do malowania okien PCV będzie nam potrzebny podkład i emalia akrylowa. Znajdziemy je w ofercie popularnych producentów farb, takich jak Śnieżka czy Dekoral. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że szybko schną i są odporne na zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim wody i promieni UV.
Jak malować okna PCV?
Sprawdź warunki. Nie każdy dzień nadaje się bowiem na malowanie okien PCV. Temperatura nie powinna być niższa niż 10 st. a równocześnie nie może przekraczać 25 st. Wilgotność powietrza? Poniżej 80%.
Przygotuj odpowiednio podłoże. Okna dokładnie umyj i odtłuść. Do tego celu możesz zastosować zwykły płyn do mycia naczyń. Z uporczywymi plamami nie poradzi sobie jednak zwykły detergent i będziesz potrzebował rozpuszczalnika do wyrobów ftalowych.
Zabezpiecz okno i sąsiadujące z nim ściany. Do tego celu wykorzystaj taśmę malarską i folie. Taśmą oklej uszczelki, szyby i ściany. Folią zabezpiecz parapet, podłogę, ewentualnie znajdujący się pod oknem grzejnik. Dzięki temu po zakończeniu malowania sprzątanie zajmie Ci o wiele mniej czasu.
Przygotuj sprzęt. Farbę dokładnie wymieszaj, w razie potrzeby możesz ją odrobinę rozcieńczyć. Do malowania najlepiej sprawdzi się płaski pędzel lub flokowy wałek. Farbę możesz też nanieść metodą natryskową.
Nałóż farbę. W zależności od farby podkład może być potrzebny lub nie (emalia od Śnieżki nie wymaga jego zastosowania). Farbę nanosimy od narożników, w jednym kierunku, szybkimi, zdecydowanymi ruchami. Nakładamy dwie warstwy z zachowaniem ok. 3 godzin odstępu.