08.08.2016
Drewniana stolarka okienna wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad, okna będą Ci bezawaryjnie służyć przez długi czas, zachowując przy tym swoje właściwości estetyczne i użytkowe. Pamiętaj jednak, by działać systematycznie i konsekwentnie.
Przynajmniej 2-3 razy do roku należy oczyścić ramy z kurzu, śladów po owadach, by zabrudzenia te nie spowodowały uszkodzenia powłoki lakierniczej. Warto użyć do tego celu wody oraz specjalistycznego środka do czyszczenia, który dodatkowo usunie tłuste zabrudzenia.
Alternatywnym, domowym sposobem może być użycie do tego celu płynu do mycia naczyń. Ważne, by detergent nie zawierał amoniaku, gdyż może on uszkodzić powłokę lakieru. Czyszczenie okien to nie tylko troska o ich wygląd estetyczny, lecz element właściwej ich pielęgnacji.
Tak oczyszczoną powierzchnię można pokryć warstwą zabezpieczającą, która nie tylko nada ramom nowego połysku, ale dodatkowo będzie stanowiła zabezpieczenie przed uszkodzeniami przez słońce, deszcz czy mróz.
Przykładowo można użyć do tego celu: emulsji pielęgnacyjnej GORI lub balsamu FENOSOL. Zabiegu nie powinno się jednak przeprowadzać w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych: dużego nasłonecznienia oraz bardzo niskiej temperatury.
Przeprowadzenie tej czynności gwarantuje, iż okna będą działały bez zarzutu przez długi czas. Zapobiegnie to także niszczeniu elementów ruchomych, a okna nie będą już skrzypieć, ani zacinać się przy każdym ich otwieraniu. Zaleca się, by zabieg ten wykonywać przynajmniej raz w roku.
Podczas mycia okien warto dokładniej przyjrzeć się stanowi powłoki lakierniczej, a w przypadku powstania otarć lub zadrapań warto zawczasu zadbać o to, by uszkodzenia te nie spowodowały poważniejszych uszkodzeń.
Wystarczy przeszlifować to miejsce drobnym papierem ściernym, usunąć ściereczką pył i nałożyć na uszkodzone miejsce powłokę malarską. Co 2-5 lat powinno się odnowić powłokę lakierniczą, by drewno okienne było dostatecznie chronione.
Co 5-8 lat powinno odnowić się powłokę farby kryjącej, używając do tego celu tych samych materiałów, z których jej wykonano. W przypadku okien nowych, tę informację powinna zawierać udostępniona przez producenta instrukcja obsługi.