25.01.2018
Okna z PCV mają wiele zalet – są lekkie, tanie i wytrzymałe. Oczywiście, aby jak najdłużej pełniły swoją funkcję, należy regularnie je odnawiać. Świeżo przeprowadzony remont, nieodpowiednie użytkowanie czy brak wiedzy na temat podstawowej konserwacji okien mogą doprowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień lub problemów z otwieraniem. W jaki sposób zadbać o okno z PCV?
Odnawianie okna zaczynamy od oceny stanu stolarki. Najpopularniejsze usterki, jakie mogą Ci się przytrafić, to kręcąca się naokoło klamka, okno osiadające na zawiasie lub blokadzie zamknięcia, a także uszkodzenie narożnika. Przy sprawdzaniu uszkodzeń naszego okna warto skupić się na zawiasach (czy nie stawiają oporu), pracy klamki (może się poluzować przy intensywnym użytkowaniu) i szybach (szukając pęknięć i odprysków). Rzuć okien także na szybę: jeśli tafla po umyciu jest w dalszym ciągu brudna lub posiada wewnętrzne smugi, warto pomyśleć o wymianie na nową. Inaczej ograniczenie widoczności będzie postępować.
Korzystając z ciepłego dnia, należy wsunąć kartkę papieru pomiędzy skrzydło a futrynę, zamykając okno. Jeżeli kartka wychodzi bez problemu, warto zastanowić się nad wymianą uszczelnień. W przypadku stwierdzenia nieszczelności zimą można samodzielnie wyregulować zawiasy, zwiększając docisk maksymalnie o 2 mm; warto jednak pamiętać, że przy nieumiejętnej regulacji możemy uszkodzić zawiasy, a nawet stłuc szybę. Zbyt miękki klucz imbusowy może z kolei zepsuć zawiasy. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii i nie czujesz się pewnie, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistycznego serwisu.
Ramy odnowionych okien można pomalować lub okleić, co nada wnętrzom zupełnie nowego charakteru. Warto zostawić sobie to zadanie na cieplejszą porę roku lub przygotować sobie stanowisko pracy w pomieszczeniu: najlepsza pogoda do malowania okien to słaby wiatr w połączeniu z wilgotnością powyżej 50% i temperaturą nie mniejszą niż 10 stopni.
Stolarka powinna zostać starannie odtłuszczona łagodnym detergentem, a następnie przeszlifowana drobnym papierem ściernym (np. 420 – po zabiegu trzeba przemyć powierzchnię ramy wodą). Następnie zabezpieczamy uszczelkę okna i ścianę taśmą malarską. Kolejnym krokiem jest nałożenie cienkiej warstwy podkładu (może mieć prześwity) poprzez podłużne ruchy pędzla. Wybierz model, który nie gubi włosia – w ten sposób zachowasz gładką powierzchnię ramy.
Przy nakładaniu samej farby pamiętajmy, że im intensywniejszy kolor wybraliśmy, tym więcej warstw potrzebujemy. Nieco mniej pracochłonnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w profil nakładowy: montowaną na ramie warstwę o dowolnej fakturze i barwie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania będzie zwiększenie wytrzymałości naszej stolarki.
W codziennej pielęgnacji okien z PCV warto pamiętać o wyborze odpowiednich detergentów. Nie wolno stosować środków szorujących oraz rozpuszczających, które niszczą ramę, prowadząc jednocześnie do jej zżółknięcia i ścierania się farby. Przy łagodniejszych zabrudzeniach najlepiej sprawdza się łagodna chemia domowa (m.in. płyny do naczyń). Większe plamy usuwamy wyłącznie przy pomocy specjalistycznych środków do konserwacji PCV.