04.11.2021
Coraz częściej temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. W Twoim mieszkaniu zapewne jest przez to dość chłodno. Oczywiście głównym winowajcą w takim przypadku bywają okna. Dawniej, aby je odpowiednio zaizolować, stosowano specjalną piankę. Obecnie możemy na szczęście uszczelnić przeszklenia w nieco inny i szybszy sposób. Jaki? Przestawiając je z trybu letniego na zimowy. Co to takiego i jak ustawić okna na tryb zimowy? Sprawdź!
Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak ustawić okna na zimę, warto wyjaśnić, na czym polegają dwa tryby stosowane w nowoczesnych przeszkleniach. Najprościej mówiąc, jest to funkcja pozwalająca na regulację docisku uszczelki. Przy pomocy specjalnej rolki jesteś w stanie samodzielnie kontrolować stopień rozszczelnienia okna.
Tym samym latem, gdy panuje wysoka temperatura, wystarczy poluzować docisk, by do Twojego mieszkania przedostawała się większa ilość powietrza. Zimą należy natomiast docisnąć uszczelkę. Dzięki temu w domu będzie cieplej, a Ty poczujesz się o wiele bardziej komfortowo.
No dobra, ale czy wszystkie okna mają taki tryb lato/zima? W większości przypadków tak – o ile oczywiście mówimy o nowoczesnych oknach, które mają kilka czy kilkanaście lat. Możesz szybko sprawdzić, czy Twoje przeszklenia cechują się taką funkcją. Wystarczy, że zerkniesz na bok skrzydła okiennego.
Jeśli zauważysz bolce – najczęściej od jednego do trzech, rozstawione w sporych odstępach, to znak, że możesz przystąpić do regulacji docisku uszczelki.
Skrzydła sprawdzone, a więc jak zmienić okna na tryb zimowy? Choć może wydawać Ci się to dość skomplikowane, szybko przekonasz się, że jest to niezwykle proste zadanie. Wystarczy bowiem przełożyć bolce o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Warto pamiętać, że tryb letni to ułożenie tego elementu węższą stroną do uszczelki, a zimowy – grubszą.
Teraz już tylko należy chwycić za klucz lub kombinerki i przesunąć bolec w tryb zimowy. Domkniesz tym samym przepływ powietrza do swojego mieszkania. Banalnie proste, prawda?
Zmiana trybu okna na zimowy daje oczywiście wyższą temperaturę w mieszkaniu. To jednak nie koniec zalet tego rozwiązania. Musisz pamiętać, że dzięki tak prostej czynności, jesteś w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu – i to dość sporo! W pomieszczeniu będzie przecież zawsze panowała nieco wyższa temperatura, niż gdybyś zostawił przeszklenia w trybie letnim.
Możliwość regulacji dopływu powietrza do mieszkania to także świetny sposób na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu. Gdy czujesz, że powietrze jest za suche, delikatnie poluzuj docisk uszczelki. Pozbędziesz się w ten sposób dolegliwości związanych z układem oddechowym.
Na koniec pamiętaj także, że nieprawidłowy poziom wilgoci w domu może prowadzić do pojawienia się pleśni lub grzybów. Dzięki trybom lato/zima jesteś w stanie uniknąć tego problemu w swoim mieszkaniu.