27.11.2017
Mieszkania na poddaszach należą do najcieplejszych i najbardziej przytulnych, dlatego nieodmiennie cieszą się dużą popularnością. Prawidłowo dobrane okna dachowe nadają wnętrzu funkcjonalność, rozświetlają je i ocieplają. O czym należy pamiętać przy zakupie okien na poddasze?
Głównym typem okien dachowych są okna połaciowe, montowane na skośnej powierzchni dachu. Okna tego typu mają duże wymiary, dlatego wpuszczają do wnętrza wystarczająco dużą ilość światła, by nie wymagało ono sztucznego doświetlenia w ciągu dnia. Powierzchnia okien połaciowych powinna wynosić między 1/8 a 1/10 powierzchni parkietu. Dokładne wymiary okna dostosowuje się do kąta nachylenia dachu: im wyższy skos, tym krótsza powinna być rama.
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się okna obrotowe. Wybór konkretnego rodzaju zależy od wysokości, na jakiej będziemy je montować. Jeśli okna znajdą się dość nisko, należy zdecydować się na model z podwyższoną osią obrotu, otwierany do 3/4 wysokości okna – dzięki temu nie będzie trzeba robić kroku w tył przy otwieraniu lub zamykaniu. Okna zamontowane wyżej mogą mieć standardową oś obrotu, do połowy swojej wysokości.
Na rynku dostępne są także okna uchylno-obrotowe, otwierane na 2 sposoby. Okna te można montować w dowolnym miejscu: jeśli umieścimy je wysoko, przy uchylaniu będziemy jednak wówczas musieli pomagać sobie drążkiem. Okna otwierane na bok, tak samo jak w przypadku modeli pionowych, noszą nazwę okien wyłazowych. To wygodne rozwiązanie dla osób prowadzących prace na dachu – np. kominiarza lub budowlańców; ze względów bezpieczeństwa przy urządzaniu dziecięcego pokoju na poddaszu warto jednak zastąpić je innym modelem.
Jeśli nasze poddasze ma bardzo wysokie ściany kolankowe, tradycyjne okna połaciowe mogą nie wystarczyć: dolna krawędź może znaleźć się poza zasięgiem naszego wzroku, a to znacznie ograniczy nam widoczność i optycznie zaciemni pomieszczenie. W tym przypadku warto zdecydować się na okna kolankowe. Konstrukcja ta powstaje poprzez zestawienie okna połaciowego i tradycyjnego okna pionowego, kończącego się w miejscu załamania dachu.
Alternatywą dla okien połaciowych jest lukarna – pionowe okno umieszczone w nadbudówce na dachu. Główną zaletą jest tu estetyka: lukarny niewątpliwie prezentują się stylowo i elegancko, jednak nie w każdym budynku sprawdzą się równie dobrze. Dach pod lukarnę powinien mieć wysoki kąt nachylenia (powyżej 45 stopni) i mieścić się na ścianie kolankowej o wysokości powyżej 1 metra. Okno zapewni wówczas wystarczający dopływ światła, a użytkownicy będą mieć do niego łatwy dostęp od wewnątrz.