23.12.2015
Okno się nie domyka, czujesz, że wieje przy zawiasach? Zanim spiszesz okna na straty, warto przyjrzeć się im dokładnie i je wyregulować. Okna drewniane nie sprawią kłopotów podczas regulacji, wystarczy odpowiedni klucz i odrobina zręczności. Jeśli natrafimy na większe problemy, warto skonsultować się z doświadczonym serwisem i pozwolić działać specjalistom.
Najważniejszym punktem corocznej konserwacji okien powinna być regulacja okuć okiennych. Pamiętajmy o niej, nawet jeśli nasze okna są stosunkowo nowe. Okazuje się bowiem, że w ciągu pierwszego roku użytkowania skrzydła opadają najbardziej.
Pierwsza próba regulacji powinna polegać na dokręceniu śruby regulacyjnej kluczem imbusowym. Aby tego dokonać, powinniśmy ustawić okno w pozycji uchylonej i oczywiście zdjąć osłonkę zawiasu. Jeśli chcemy podnieść skrzydło, podczas dokręcania śruby powinniśmy je przesunąć w stronę klamki.
By zwiększyć docisk (szczególnie zimą) okucia znajdujące się na skrzydle należy z kolei przesunąć w stronę uszczelki. Pamiętajmy, aby przed sezonem letnim zmniejszyć docisk, co pozwoli doprowadzić większą ilość świeżego powietrza do pomieszczenia.
Nie należy zapominać, że o pracy naszego okna decyduje także stan klamki oraz uszczelek. Jeżeli klamka jest poluzowana, należy ją niezwłocznie dokręcić. Nie powinno to sprawić nikomu większych problemów. Jeżeli jednak ten element nie chce działać w ogóle, lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalisty. Może się okazać, że ze względu na uszkodzenie zębatki niezbędna będzie wymiana klamki.
Ważnym elementem regulacji jest także czyszczenie uszczelek. Jeżeli chcemy, by nasze okna funkcjonowały bez zarzutów długie lata, należy dbać o ich czystość, o to, by w ramie i uszczelkach nie osadzał się brud i nie gromadził się piach i pył. Warto cały proces zacząć od porządnego wyczyszczenia wszystkich elementów okna. Ułatwi to kolejne czynności związane z regulacją.
Odpowiednie konserwowanie okien nie tylko wydłuża ich żywotność, lecz także usprawnia pracę. Jeżeli w przyszłości chcemy uniknąć poważnych napraw okien, warto pamiętać o smarowaniu wszystkich elementów ruchomych. W zależności od zaleceń producenta powinniśmy to robić raz lub dwa razy w roku. Do smarowania możemy użyć wazeliny technicznej, oliwy do maszyn lub specjalistycznych środków.
Jeżeli chcemy, aby okna nie sprawiały kłopotów, warto przyłożyć się do regulacji. Osoby doświadczone w takich pracach z łatwością wykonają podstawowe regulacje samodzielnie. Pozostałym właścicielom okien drewnianych polecamy skontaktowanie się z doświadczonym serwisem, który przy okazji oceni ogólny stan techniczny okien i pomoże, jeśli niezbędna okaże się naprawa istotnych elementów.