30.04.2019
Jak odpowiednio zamontować i dopasować parapet wewnętrzny do mieszkania, by gotowa konstrukcja była stabilna i szczelna? Przed Tobą praktyczny tutorial.
Parapet można zakładać jedynie na powierzchni, która jest wyrównana, wypoziomowana, odkurzona i odtłuszczona. Przed montażem dowiedz się, z jakiego materiału jest wykonany Twój parapet i jakiego spoiwa (kleju lub pianki) powinieneś użyć.
Oprócz spoiwa i parapetu przydadzą się także: silikon, poziomica, szlifierka kątowa, zaprawa cementowa, paca, przebijak, kliny, młotek i ołówek.
Zanim zaczniesz pracę, musisz dokonać pomiaru szerokości wnęki okiennej. Zazwyczaj końce parapetu montuje się w ścianie, dlatego parapet musi być dłuższy od wnęki o ok. 7 cm. Jeżeli parapet będzie zbyt mocno wysunięty za wnękę, konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych wsporników, które wzmocnią całą konstrukcję.
Kolejny krok to korekta wymiarów szczeliny między ościeżnicą okna a murem. Jeżeli jest ona zbyt wąska, skuj mur przy użyciu młotka i przebijaka. Jeżeli szczelina jest zbyt szeroka, użyj zaprawy cementowej – nałóż odpowiednio grubą warstwę, która wypełni przestrzeń.
Po obu stronach ościeży wykonaj nacięcia o długości 3-4 cm, zarówno z lewej, jak i z prawej strony, tak aby wsunąć tam później parapet. Możesz skuć fragment ściany i użyć szlifierki kątowej dla dokładniejszego efektu.
Wyczyść podłoże z pyłu i nanieś klej montażowy/piankę poliuretanową na mur oraz na spód parapetu. Dociśnij mocno parapet do muru, tak aby warstwy kleju połączyły się. Pamiętaj, że pomiędzy murem i ościeżnicą powinna być ok. półcentymetrowa szczelina.
Szukasz oryginalnych dekoracji okiennych? Sprawdź nasz artykuł „Okna bez firan i zasłon – ciekawe pomysły na ich udekorowanie„!
Do powstałej szczeliny włóż kliny, które pomogą lepiej spoić parapet z murem. Wyjmiesz je dopiero gdy klej wyschnie, a może to trwać od 3 do 24 godzin. W międzyczasie sprawdź za pomocą poziomicy, czy parapet jest położony prawidłowo. Postaraj się zachować 2% spadek parapetu do środka pomieszczenia. Pomoże to pozbyć się problemu zbierania się wody pod oknem.
Kiedy klej już wyschnie szczeliny pomiędzy parapetem a ścianami wypełnij szczelnie pianką montażową. Po pewnym czasie pianka stwardnieje i będziesz mógł odciąć jej nadmiar nożem i zabrać się za szpachlowanie ściany. Na koniec przy użyciu silikonu i specjalnego pistoletu uzupełnij szczeliny pomiędzy parapetem a ramą okienną.