30.11.2016
Standardowa klamka, choćby i najsolidniejsza, nie zawsze wystarcza do ochrony przed niepowołanym otwarciem okna. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym, warto zdecydować się na dodatkową blokadę zamka. Klamki do okna z kluczem pomagają zapobiec włamaniom, ograniczają także możliwość swobodnego otwierania okien przez dzieci.
Aby dostać się do mieszkania, włamywacze stosują kilka metod otwarcia okna. Jedną z nich jest mocny nacisk do wewnątrz na okucia okienne. W ten sposób okucia przemieszczają się powoli po obwodzie okna, a przy zastosowaniu odpowiednio dużej siły dochodzi do przestawienia klamki do pozycji otwarcia. Montaż klamki z kluczykiem udaremni ten manewr: po przekręceniu klucza jej mechanizm zostanie trwale unieruchomiony.
Inna technika, stosowana w przypadku okien z PCV, to wywiercenie niewielkiego otworu w miejscu klamki po zewnętrznej stronie ramy. Mechanizm klamki zostaje w ten sposób odsłonięty, a złodziej może otworzyć okno na oścież za pomocą wytrychu. Klamka z kluczem poradzi sobie także z tym zagrożeniem – zablokowany mechanizm otwarcia uniemożliwi manipulowanie wytrychem.
Klamki na klucz warto zamontować także wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci. Kilkuletnie maluchy są żywe i ciekawe świata; swobodny dostęp dzieci do klamek może skończyć się samodzielnym otwarciem okna, co pociąga ze sobą ogromne ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
Montaż klamek z kluczem ułatwi rodzicom kontrolę nad poczynaniami maluchów. Warto zamontować je szczególnie w dziecięcym pokoju i w oknie balkonowym: klamka jest tu położona nieco niżej, więc dzieci łatwiej ulegają pokusie jej otwarcia. Oczywiście, po zamknięciu klamki rodzice muszą bezwzględnie pamiętać o wyjęciu klucza z zamka!
W oknach antywłamaniowych klasy WK1 i wyższych klamki z kluczem instalowane są fabrycznie. Do tradycyjnych okien można dokupić osobne klamki z zamkiem. Większość dostępnych modeli pasuje do każdego standardowego okna, a ich montaż nie przysparza problemów. Przy wymianie większej liczby klamek najlepiej kupić kilka sztuk tego samego modelu, z jednym, uniwersalnym kluczem. Unikniesz wówczas pomyłek i żmudnych poszukiwań pasującego egzemplarza.
Postaraj się także nie zostawiać kluczyka w zamku. Najwygodniej jest wyznaczyć dla niego jedno stałe miejsce przechowywania. Czasami wystarczy położyć go na parapecie lub półce w okolicy okna. Jeśli montujemy klamki z myślą o dzieciach, należy całkowicie usunąć klucz z zasięgu wzroku i trzymać go w zamykanej szufladzie lub nosić przy sobie w kieszeni.