27.09.2019
Planujesz budowę wymarzonego domu z bali? Jednym z najważniejszych zadań w trakcie prac będzie wybór odpowiednich okien i zamontowanie ich zgodnie ze specyfiką całej konstrukcji. Podpowiadamy, jakie okna wybrać i o czym pamiętać podczas ich montażu, by służyły Ci dobrze przez lata.
Jeśli montujesz okna w drewnianym domu, postaraj się, aby i one były wykonane z drewna, najlepiej sosnowego lub mahoniowego. Pozostałe typy okien, np. plastikowe ze względu na specyfikę pracy budulca będą źle współpracowały zresztą konstrukcji, a dodatkowo popsują efekt wizualny. Ostatecznie możesz pokusić się o okna z PVC z okleiną imitująca drewno na profilach.
Twoje okna powinny być rozwierne lub rozwierno-uchylne. W domach drewnianych najczęściej spotyka się też szprosy na szybach. Pamiętaj jednak, że zmniejszają one parametry termoizolacyjne. Z kolei uszczelka powinna być tylko jedna w środkowej części okna, chyba że jego grubość pozwala na zamontowanie większej ilości.
Drewno jest materiałem organicznym i jako budulec zachowuje się inaczej niż beton. Najważniejsze jest tu zrozumienie wpływu zjawiska skurczu na stolarkę okienną wmontowaną w ścianę. Drewniany budulec samoistnie kurczy się i pęcznieje, oddziałując swoją siłą na okna. Dlatego w domu z bali musisz zadbać o uszczelnienie stolarki okiennej specjalną pianką odporną na mróz. Z kolei skrzydła okien przytwierdź do metalowych kotew tak, aby mogły osiadać niezależnie od siebie.
Dobór odpowiednich okien rozpoczyna się już podczas projektowania domu. Wykonanie stolarki okiennej może zająć nawet dwanaście tygodni! Z kolei osoby pracujące nad budową ścian muszą znać ich dokładne wymiary, rozpoczynając produkcję. Jeśli dojdzie do pomyłki w pomiarach, powiększenie otworu nie będzie większym problemem, ale pomniejszenie już tak.
Pamiętaj, że wymiary okien podane w projekcie czasem dotyczą światła otworu, a czasem światła ościeży. To pierwsze jest dziurą w ścianie, jaka ma być docelowo wycięta i przygotowana do montażu stolarki, a drugie to dokładny wymiar okna zmierzony po jego obrysie.
Jeśli znasz wymiary światła otworu do miejsca na osadzenie okna, musisz doliczyć około 3 centymetrów na piankę montażową. Natomiast na wysokość powinieneś zostawić 5 centymetrów, jeśli Twój dom ma być wykonany z bali suszonych albo 10 centymetrów, jeśli budujesz z bali mokrych. W projektach znacznie częściej podaje się jednak wymiary według światła ościeży. Zgodnie z nimi okna musisz zamówić w takich wymiarach, jakie podane są na planie budynku.
Istnieją dwa sposoby na montaż okien z domu z bali. Pierwszy, wykorzystujący tzw. ramiaki, jest łatwiejszy do wykonania i zapewnia bardziej stabilną konstrukcję. Składając dom, musisz naciąć rowki w górnej belce przed zamknięciem otworu, a następnie wypełnić je materiałem izolującym, np. elastyczną pianką montażową. W otwory wbij na ścisk pionowe belki wycięte od boków bali. Natomiast w górnym natnij otwór na część ramiaka, gdzie belka wejdzie, gdy dom zacznie osiadać. Powstałą przestrzeń możesz wypełnić wełną drzewną dla lepszej izolacji.
Drugą metodą jest montaż skrzynkowy. Polega on na zamontowaniu górnej skrzynki oraz bocznych i pionowych belek w sposób uniemożliwiający pionowej części domu wywierania wpływu na okno. Tu również możesz wypełnić skrzynkę wełną drzewną. Bez względu na wybrany przez Ciebie wariant postaraj się, aby montaż dokonany był z pomocą solidnych kotew wierconych przez ramię do ramiaka. Zastępowanie ich blaszkami montażowymi jest niestety powszechne, ale niezalecane. Może bowiem spowodować, że okno pozostanie niewykończone i przestawi się np. pod wpływem wiatru czy silnego trzaśnięcia.