19.08.2015
Regulacja i czyszczenie okna, konserwacja okuć, uszczelek i profili to zabiegi, o których bardzo często zapominamy. Niestety, efekt jest taki, że poszczególne elementy szybciej się zużywają, profil traci na szczelności, podstawowe funkcje zawodzą. Na całe szczęście w większości przypadków wystarczy telefon do specjalisty, który naprawi okno.
W sytuacji gdy okno się nie domyka lub nie otwiera, nie stanowi odpowiedniej izolacji dla wiatru i chłodu, bardzo często wydaje nam się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jego wymiana na nowe. To zaś wiąże się ze sporym wydatkiem, poświęcaniem czasu na wybór nowego profilu, czekaniem na jego dostarczenie, wreszcie wizytą ekipy montażowej i związanymi z nią niedogodności.
Sytuacja wcale nie musi tak jednak wyglądać. W większości przypadków wystarczy opinia specjalisty, wymiana drobnego elementu czy przeprowadzona przy pomocy wkrętaka regulacja, by okno było jak nowe.
Zakres prac związanych z naprawą w przypadku okien PCV i drewnianych jest bardzo podobny. Obejmuje on:
Pomiędzy oknami drewnianymi i plastikowymi zachodzi jedna zasadnicza różnica. O ile dzięki coraz nowocześniejszym rozwiązaniom zarówno jedne jak i drugie można odmalować, o tyle naprawa ubytków powstałych wskutek uszkodzeń mechanicznych możliwa jest tylko w przypadku okien drewnianych. Do tego celu można wykorzystać np. szpachlę stolarską. Oczywiście wcześniej okno trzeba odpowiednio przygotować: oczyścić, zetrzeć z niego resztki lakieru i oszlifować, a po pracach naprawczych – pomalować.