23.02.2017
Zaparowane okna, wilgoć i grzyb na ścianach to wynik nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Okna powinny być szczelne, by uniknąć utraty ciepła i chronić przed hałasem, ale równocześnie muszą zapewniać swobodny dopływ powietrza do pomieszczeń. Tę rolę doskonale spełniają nawiewniki okienne.
Przyczyną nadmiernej wilgotności powietrza w mieszkaniu jest najczęściej źle działająca wentylacja grawitacyjna. Powietrze musi mieć możliwość odpowiedniej cyrkulacji. Należy zatem zapewnić swobodny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz usuwanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne na zewnątrz.
Jeśli na oknach czy na ścianach pojawia się wilgoć, warto pomyśleć o montażu nawiewników okiennych (jest to szczególnie ważne w mieszkaniach, w których eksploatowane są urządzenia gazowe: piece, termy, podgrzewacze). Nawiewniki umożliwiają ciągły i kontrolowany napływ świeżego powietrza do budynku, działają w sposób automatyczny, bezobsługowy i nie wymagają zasilania. Co równie ważne, nie wyziębiają pomieszczeń, jak to ma miejsce w przypadku rozszczelnień okiennych.
Jeśli jesteś dopiero na etapie budowania domu warto kupić już okna z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami.
Nawiewniki montuje się w pokojach, a jeśli dopływ świeżego powietrza jest niedostateczny, można je zamontować także w kuchni. Wtłoczone powietrze przemieszcza się do tzw. pomieszczeń technicznych (kuchnia, łazienka, WC), skąd przez kratki wentylacyjne jest odprowadzane na zewnątrz.
Nawiewniki okienne można podzielić na kilka grup: