23.03.2016
Nowe okna cechują się wysokim stopniem szczelności, zarówno jeśli chodzi o przepuszczanie powietrza – zimnego czy ciepłego, jak i hałasu. Niestety ma to swoje konsekwencje w postaci braku wentylacji w pomieszczeniu. Efekt? Z jednej strony gorsza jakość powietrza, z drugiej wzrost wilgotności i pojawienie się pleśni. Jak temu zaradzić? Można zastosować w oknach nawiewniki.
Nawiewniki to urządzenia montowane w oknach. Ich zadaniem jest wymiana powietrza w pomieszczeniu, a zatem dostarczenie świeżego powietrza do środka i odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz. W zależności od sposobu działania możemy wyróżnić dwa rodzaje nawiewników:
Nawiewniki montowane w oknach nie są jedynymi sposobami na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia. Oprócz nich możemy również zastosować rozszczelnienie (mikrowentylację, mikrouchył) skrzydła okiennego lub usunięcie fragmentu uszczelki. Rozwiązania te nie są jednak wystarczające i optymalne (nie chronią przed nadmierną wymianą powietrza). Co więcej, wymagają ingerencji ze strony użytkownika i nie dają możliwości regulacji dopływu powietrza, który odbywa się na stałym poziomie. Co więcej, rozszczelnienie okna stosowane jest w zasadzie wyłącznie wtedy, gdy domownicy są obecni.
Nawiewniki działają automatycznie i dostarczają ilość powietrza dostosowaną do potrzeb. Dzięki temu jakość powietrza w budynku jest lepsza, co pozytywnie wpływa nie tylko na poziom wilgoci, ale też samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Co więcej, wraz ze świeżym powietrzem dostarczany jest tlen, czynnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pieców i kominków. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w przeciwieństwie np. do mikrowentylacji nawiewniki dają szczelność w przypadku deszczu.