28.12.2018
Okna dachowe w największym stopniu podlegają wpływom warunków zewnętrznych: temperatury, wilgoci, opadów atmosferycznych. Sprawdź, jakie niedogodności najczęściej wynikają z ich specyfiki i jak skutecznie im zaradzić!
Okna dachowe znajdują się w najwyższej strefie pomieszczenia, dlatego para wodna osiada na nich znacznie bardziej obficie, niż na tradycyjnych szybach pionowych. Problem dokucza tym mocniej, im wyższa wilgotność w pokoju.
Jeśli para zbiera się na zewnętrznych powierzchniach szyb, na ogół pomaga staranne wietrzenie pokoju. W chłodne dni wystarczy regularne ustawianie klamki w pozycji mikrowentylacji. W ten sposób uzyskamy kanał ujścia pary wodnej, a pomieszczenie nie wyziębi się.
Skraplanie pary między podwójnymi szybami z pakietu stanowi poważniejszy problem i świadczy o nieszczelności całej konstrukcji. Takie okna nie izolują ani od wilgoci, ani od zimna czy dźwięków z zewnątrz. Aby zachować pełnię komfortu przebywania we wnętrzu, najlepiej je wymienić.
Wilgoć i ciepło charakterystyczne dla poddaszy przyczyniają się do rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, w pierwszej kolejności powinieneś uszczelnić okna: zdeformowane czy obluzowane uszczelki wpuszczają bowiem sporo wilgoci. Częstym „winowajcą” jest także zawilgocona wełna mineralna, stosowana do ocieplenia okna.
Po doprowadzeniu okna do porządku pozostaje jeszcze usunięcie dotychczasowych śladów grzybów i pleśni. Zabrudzenia należy wyczyścić detergentem ze środkiem grzybobójczym, a następnie zamalować ścianę świeżą warstwą farby.
Aby zapobiec dalszemu rozwojowi drobnoustrojów, musisz zapewnić stałą cyrkulację powietrza we wnętrzu. Poza standardowym wietrzeniem świetnie sprawdzają się tu wentylatory czy nawiewniki okienne.
Okna dachowe są znacznie bardziej wyeksponowane na uderzenia kul gradowych. Szyby pękają czasem także od uderzeń gałęzi niesionych silnym wiatrem. Aby ustrzec się tych uszkodzeń, należy pamiętać o nich już w momencie zakupu okien; najlepiej zdecydować się na szyby hartowane, które odznaczają się wysoką twardością i wytrzymałością.
Jeśli chcesz wzmocnić posiadane już okno, a nie masz możliwości wymiany szyby, możesz okleić jej zewnętrzną stronę warstwą folii PVC, stosowanej powszechnie w produkcji szyb warstwowych. Na tak zabezpieczonej tafli nie powstaną rysy ani pęknięcia.