08.01.2018
Początki sezonu grzewczego to okres zwiększonego zainteresowania technologiami pozwalającymi zmniejszyć ucieczkę ciepła z mieszkania. Zgodnie z szacunkami, nieszczelne okna przyczyniają się do utraty nawet 30-35% energii, za którą będziemy musieli dopłacić. Aby temu zapobiec, jednym z najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań jest montaż okien energooszczędnych.
Podstawą określenia stopnia energooszczędności jest współczynnik Uw. Oznacza on ilość energii, jaka przenika przez okno przy zaistnieniu odpowiednich warunków. Im większa utrata energii, tym niższa energooszczędność okna. Optymalną wartością dla całego okna jest liczba poniżej 1,2 Uw, a w przypadku domów pasywnych maksymalnie 0,8 Uw. Faktem jest, że większe okna wymagają niższego Uw. Warto pamiętać, że sama wysokość współczynnika stanowi wypadkową wielu czynników, jak np. rodzaju wzmocnień, materiału ramy, profili, szyb czy okuć.
Okna powinny się składać z 2 bądź 3 szyb, przy czym szczelina musi być dokładnie wypełniona argonem lub kryptonem – gazy te słabo przepuszczają ciepło. Dodatkowym zabezpieczeniem jest tzw. powłoka niskoemisyjna, zapobiegająca utracie energii. W przypadku ram drewnianych wskazane jest drewno miękkie, jak np. sosnowe, okna z PCW natomiast wykazują większą energooszczędność wraz z zwiększeniem liczby komór w profilach (co z kolei wpływa na zmniejszenie ich trwałości). W przypadku zakupienia okna o wymiarach innych niż w katalogu należy skorzystać z odpowiedniego kalkulatora, aby zweryfikować, czy okno nadaje się do naszego mieszkania.
Jedynie prawidłowo zamontowane okno będzie pełniło swoją funkcję. Przy oknach energooszczędnych zaleca się specjalną technikę wstawiania, czyli nałożenia na uszczelnione przy pomocy pianki okno folii wodoodpornych i paroprzepuszczalnych od strony zewnętrznej oraz folii paroizolacyjnych od strony wewnętrznej. Zapobiegniemy w ten sposób ucieczce ciepła przez ościeżyny. W przypadku domów pasywnych istnieje również możliwość wbudowania okien w warstwę ocieplenia. Dodatkową inwestycją mogą się okazać rolety zewnętrzne, zmniejszające utratę ciepła aż o 7 %.
Cena okien energooszczędnych nie należy do najniższych, szczególnie, gdy porównamy ją z oknami tradycyjnymi. Z drugiej strony jednak jest to inwestycja zapobiegająca utracie ciepła oraz zawilgoceniu domu, która z pewnością zwróci się w przeciągu zaledwie kilku lat (średnio 15% ceny rocznie).