09.09.2015
Podczas poszukiwań nowych okien do domu czy mieszkania możemy spotkać się z nazwami: okna PCV, okna PVC, okna PCW. W efekcie zaczynamy się zastanawiać czy mowa jest o tym samym, czy różnym materiale. Okazuje się, że skrót określa ten sam materiał. Skąd zatem te rozbieżności? Stąd, że polska nazwa przeplata się z angielską, podobnie jak skróty.
Tworzywo, które jest wykorzystywane do produkcji okien to poli(chlorek winylu). Posiada naprawdę szeroki wachlarz możliwych zastosowań, przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle wytrzymałe, termoplastyczne oraz odporne na działanie rozpuszczalników. Ponadto jest niepalne, nie ściera się i nie absorbuje wody. Dodatkowo, co jest niezwykle ważne dla posiadaczy okien z tego tworzywa, PVC jest odporne na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.
Powszechnie znany skrót PVC został utworzony od angielskiej nazwy poly(vinyl chloride). W latach kiedy produkty z tego tworzywa osiągnęły maksymalną popularność wprowadzono do obiegu skrót również od polskiej nazwy, a więc poli(chlorku winylu) – PCW. Jednak biorąc pod uwagę regułę, zgodnie z którą w języku polskim tworzy się skrót, też nie jest on całkiem poprawny (powinien być zapisywany „PChW”). Mimo to stał się na tyle powszechny, że został wprowadzony do nazewnictwa oficjalnego, Pozostałe, z jakimi można się spotkać, m.in. PCV, PWC to nazwy potoczne, nieprawidłowe, powstałe najprawdopodobniej na skutek wymieszania nazw polskiej i angielskiej oraz ich skrótów.
Okna wykonane z PVC w ostatnich latach niezwykle zyskały na popularności. Ten fakt właściwie nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę zalety materiału, z jakiego zostały wykonane. Oprócz odporności okna PVC gwarantują wyjątkową szczelność, nie wymagają konserwacji, w tym malowania ochronnego. Prezentują się estetycznie, są proste w obsłudze i łatwe w montażu. Podsumowując, zalety materiału przekładają się na zalety samego produktu. A biorąc pod uwagę ilość dostępnych wzorów i kolorów, okna te z łatwością wpasują się w stylistykę niemalże każdego budynku.