21.03.2018
Podstawowym elementem każdego prawidłowo funkcjonującego okna są okucia zamontowane w ościeżnicy. Elementy te odpowiadają za zapewnienie prawidłowego kąta odchylenia skrzydła, zwiększenie szczelności, a dzięki właściwościom antywłamaniowym – także za bezpieczeństwo mieszkańców budynku.
Okucia okienne mogą być dobrze widoczne (m.in. w postaci zawiasów) lub całkowicie ukryte w ościeżnicy okiennej. Obecnie montuje się przeważnie okucia obwiedniowe, czyli rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła, które po zamknięciu dociskają je równomiernie do ramy. Gwarantuje to szczelność i zapobiega odkształceniom profilu. W zależności od potrzeb możemy się zdecydować na okno rozwierne, uchylne lub – obecnie najpopularniejsze – mieszane. Istnieją również okna przesuwane. Dostępne warianty liczą najczęściej od 1 do 3 skrzydeł.
Istnieje przynajmniej kilkanaście udogodnień, które mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność okien w jednym lub wielu wybranych obszarach. Dodatkowo – jeżeli okna znajdują się wysoko – można je wyposażyć w automatykę sterującą ich otwieraniem; warto przy tym zaznaczyć, że rozwiązanie to co wymaga odrębnego kabla zasilającego. Dobre okucia nie mogą się zbyt szybko zużywać, a otwieranie okna powinno przebiegać płynnie, bez użycia siły.
Zwykłe okno bez dodatkowych zabezpieczeń da się wyważyć w ciągu zaledwie dziesięciu sekund. Nawet po osłonięciu go przed łomami i wytrychami specjalnym progiem da się je otworzyć, poruszając klamką przy pomocy narzędzia wprowadzonego przez przewiercony otwór. Aby skutecznie zapobiec włamaniom, należy wyposażyć okna w odpowiednie okucia, które zostaną wmontowane głęboko w ramę. Z tego powodu należy zaplanować stosowny system zabezpieczeń jeszcze przed montażem okna.
Wśród najpopularniejszych udogodnień w tej sferze wyróżniamy:
Grzybki (czopy) ryglujące – przeciwdziałają wyważeniu skrzydła. Ze względu na głębokie osadzenie w ościeżnicy i nieregularny kształt są wyjątkowo ciężkie do podważenia. Im więcej grzybków zawierają nasze okucia, tym dłużej okno będzie stawiało opór.
Niezbędnym elementem odpowiednio zaryglowanego okna są również wytrzymałe zaczepy, które utrzymają grzybki na miejscu pomimo działania różnego typu sił.
Wyposażone w czujniki ruchu okna można zsynchronizować z posiadanym alarmem domowym, dzięki czemu wskazane służby zostaną powiadomione odpowiednio wcześnie.
Wkładka antyrozwierceniowa oraz blokada klamki w formie kluczyka lub specjalnego przycisku. Oba elementy uniemożliwiają rozwiercenie śrub mocujących klamkę i przekręcenie klamki z pozycji uchylnej.
Aby okno przejawiało właściwości antywłamaniowe, musi być prawidłowo zamontowane według określonych procedur montażowych oraz poświadczone odpowiednim certyfikatem.
Jedną z podstawowych funkcji okuć jest umożliwienie sprawnej wentylacji w pomieszczeniu, przy pomocy rozwarcia bądź uchyłu skrzydła okiennego. Odpowiednio zamontowane okucia izolują przed wiatrem i wodą, a ponadto gwarantują płynny ruch skrzydeł, zapobiegając jednocześnie opadaniu, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia ramy okiennej.
Wśród najpopularniejszych udogodnień w tej sferze wyróżniamy:
Wielostopniowy uchył: umożliwia ustawienie okna w jednej z kilku pozycji wentylacyjnych. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu klamki zyskujemy możliwość odchylenia skrzydła pod różnym kątem, wpuszczając do wnętrza odpowiednio więcej powietrza. Niskie odchylenie szyby zapewni lepszą wentylację, ograniczając utratę ciepła zimą.
Mikrowentylacja: zapewnia wymianę powietrza przy minimalnym wychłodzeniu pomieszczenia. Specjalne okucia pozwalają na rozszczelnienie okna nawet na kilkanaście milimetrów, dzięki czemu powietrze napłynie do pomieszczenia równomiernie.
Hamulec rozwarcia: blokuje okno przed gwałtownym zatrzaśnięciem przy zahaczeniu lub silnym podmuchu wiatru. Dzięki blokadzie wbudowanej w klamkę zyskujemy możliwość zablokowania skrzydła o dowolnym rozchyleniu.
Wykorzystanie w konstrukcji specjalnego podnośnika zapobiega opadaniu skrzydła, a umieszczenie klamki w górnej bądź dolnej części skrzydła ułatwia codzienne korzystanie z okna. Mechanizmy komponują się z kolorem stolarki okiennej. Można też zainwestować w eleganckie osłonki na zawiasy, dopasowane do koloru ram. Warto rozejrzeć się też za okuciami pokrytymi specjalną powłoką antykorozyjną, która utrzymuje je w nienagannym stanie bez względu na warunki zewnętrzne.