20.11.2023
Pleśń przy oknie to dość powszechny problem. Niestety taki nalot może pojawiać się z kilku różnych przyczyn. Zanim zdecydujesz się na jego usunięcie, oczywiście warto poznać przyczynę jego powstania. Wtedy będziesz w stanie ją wyeliminować, co sprawi, że pleśń nie będzie powracać. Skąd zatem takie naloty? Jak usunąć pleśń przy oknach? Sprawdź artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania!
Pleśń przy oknie to powszechny problem w wielu domach i mieszkaniach, zwłaszcza w miejscach o dużej wilgotności. Jest to rodzaj grzyba rozwijającego się na powierzchniach, na których jest dostępna duża wilgoć, a także organiczny materiał, będący jego pożywieniem. Dwie główne przyczyny pojawienia się pleśni przy oknie to oczywiście:
Spróbuj więc w pierwszej kolejności ocenić, co u Ciebie powoduje pleśń przy oknie, a następnie podejmij odpowiednie działania, dzięki którym grzyb ten nie będzie ponownie się pojawiać.
Pleśń przy oknach należy oczywiście szybko usunąć. Grzyb ten jest bowiem szkodliwy dla zdrowia, a do tego znacząco obniża estetykę wnętrza. Jak zatem sobie z nim poradzić?
Rozpocznij proces usuwania pleśni od dokładnego oczyszczenia dotkniętych nią obszarów. Użyj do tego detergentu, np. mydła, w połączeniu z wodą. Możesz również postawić na specjalne środki do czyszczenia pleśni, które są dostępne w sklepach budowlanych.
Po oczyszczeniu powierzchni spróbuj usunąć pleśń za pomocą odpowiednich środków. Wiele osób stosuje mieszankę wody i octu lub wybielacza. Pamiętaj jednak o ostrożności i zabezpieczeniach, takich jak rękawice oraz maska przeciwpyłowa, gdy pracujesz z chemikaliami.
Po usunięciu pleśni możesz rozważyć malowanie lub zabezpieczenie powierzchni środkami antypleśniowymi, które pomogą zapobiec jej ponownemu rozwojowi.
Gdy usuniesz już pleśń, upewnij się, że okna są dobrze izolowane, a ewentualne nieszczelności są naprawione. Poprawna izolacja i wentylacja pomieszczenia pomogą uniknąć powstawania nadmiernej wilgoci w przyszłości. Do tego skorzystaj z higrometru, aby sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu. Najlepiej, aby wynosił on między 30 a 60 procent. Jeśli jest zbyt wysoki, zastosuj środki, takie jak osuszacz powietrza, aby go obniżyć.
Gdy problem pleśni przy oknie jest poważny lub nie możesz samodzielnie sobie poradzić, warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni sytuację i zasugeruje odpowiednie działania. Pleśń może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby ją skutecznie usunąć i zapobiec jej ponownemu pojawieniu się. Nie lekceważ jej pod żadnym pozorem!