13.12.2016
Plastikowe okna są bardzo wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji, dlatego cieszą się dużą popularnością w prywatnych mieszkaniach i biurowych wnętrzach. Niewiele osób wie jednak, że właściwości PCV zmieniają się wraz z porą roku. Aby zachować szczelność i trwałość okien na długi czas, należy pamiętać o prawidłowej regulacji okuć latem i zimą.
Okna są nieustannie wystawione na działanie warunków atmosferycznych, a zmiany temperatur mają duży wpływ na ich szczelność. Tworzywo okien przez cały czas „pracuje”: w zimie delikatnie kurczy sie pod wpływem mrozu, a w lecie zwiększa swoją objętość na skutek oddziaływania wysokich temperatur. Proces ten może doprowadzić do utraty szczelności okien.
Sezonowa regulacja okuć przedłuża ich wytrzymałość i zapewnia dobrą izolację termiczną we wnętrzu pomieszczenia. Dzięki uszczelnieniu okien na zimę łatwiej utrzymasz ciepło we wnętrzu i unikniesz zbędnych wydatków związanych z ogrzewaniem mieszkania. Lekkie rozszczelnienie w sezonie letnim utrzyma ramy i ościeżnice w dobrym stanie: tworzywo nie będzie pękać ani ścierać się na skutek zwiększenia objętości.
Czynność można wykonać samodzielnie. Wystarczy zmienić pozycję pokręteł lub bolców, utrzymujących zamknięte okno wzdłuż ramy. Elementy do regulacji docisku okna znajdują się w okuciach. Części te mają nieregularny kształt: pierścień metalu z jednej strony jest cienki, a z drugiej – nieco grubszy. Regulacja polega na zmianie pozycji elementów względem odległości od okna.
W lecie tworzywo okien rozkurcza się, dlatego musimy zmniejszyć siłę nacisku kwatery do ościeżnicy. W tym celu należy przestawić bolec tak, by cieńszy koniec pierścienia znalazł się jak najbliżej przylgi skrzydła. W sezonie zimowym należy ulokować w tym miejscu najgrubszą część pierścienia. Dzięki temu kwatera będzie ciasno przylegać do ramy i zapobiegnie ucieczce ciepłego powietrza z pomieszczenia.
Budowa okuć różnych producentów nieco różni się od siebie. Szczególnie godna polecenia jest tu marka Winkhaus: pokrętło do regulacji nacisku nie wyrabia się nawet po wielokrotnym przesunięciu, a sama czynność nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. W przypadku okuć innego typu potrzebny będzie krzyżak lub klucz imbusowy; po kilku latach może dojść także do trwałego rozregulowania mechanizmu. Jeśli brak Ci doświadczenia w kwestii regulacji okien, skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu. Fachowcy pomogą Ci w wyborze odpowiednich części i sezonowym serwisie okien.