17.11.2020
Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje jakichś zmian. Najczęściej dotyczą one naszego wizerunku lub zmiany wyglądu naszego otoczenia. Chcąc odmienić przestrzeń, którą zamieszkujemy, wystarczy przeprowadzić remont. W zależności od naszych upodobań i preferencji możemy zdecydować się na subtelne zmiany polegające np. na przemalowaniu ścian lub nieco większe, do których należy np. stawianie ścianek z płyt PCV czy przerabianie instalacji elektrycznej. Jakiekolwiek czynności remontowe nie byłyby wykonywane, warto pamiętać o zabezpieczeniu okien, których, w przeciwieństwie do mebli, nie wyniesiemy z wnętrza. W jaki sposób możemy skutecznie ochronić okna przed zniszczeniem podczas wykonywania prac remontowych? Podpowiadamy!
Przeprowadzając remont, najbardziej narażonymi na zniszczenia elementami są podłoga i okna. O ile większość z nas wie, że na podłodze wystarczy rozłożyć folię lub stare gazety, by się nie zniszczyła, o tyle nie każdy ma pomysł na to, jak zabezpieczyć okna. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż, wszystko zależy od skali zmian, jakie przeprowadzamy. Bardzo często mieszanie farb w odświeżanym pomieszczeniu, klejów do tapet czy też robienie gładzi i późniejsze czyszczenie ścian, może mieć niekorzystny wpływ na stan okien. Oczywiście można je oczyścić, jednakże niezwykle trudno nam będzie pozbyć się wyschniętej farby, która gdzieś przypadkiem skapnęła na szybę. Wówczas istnieje duże ryzyko, że przeszklenie zostanie zarysowane i nie będzie wyglądać zbyt dobrze. Dlatego też jeśli tylko mamy możliwość, powinniśmy zabezpieczyć okna przed planowanym remontem.
Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób możemy skutecznie zabezpieczyć okna, skompletujmy niezbędne akcesoria, które nam w tym pomogą. Z pewnością przydatna okaże się folia malarska, papierowa taśma (żółta lub niebieska) oraz zastępcza klamka. Folia malarska pozwoli nam zabezpieczyć całą powierzchnię okienną w bardzo skuteczny sposób. Najlepiej przymocować ją do ramy okiennej przy pomocy taśmy, która łatwo odchodzi od powierzchni, nie pozostawiając trudnych do usunięcia śladów po kleju. Jeśli chodzi o klamkę zastępczą, to na czas remontu warto zdemontować klamki, które na co dzień pomagają nam otwierać okno. Mogłyby ulec zniszczeniu, dlatego też lepiej zastosować starą klamkę zastępczą, przy pomocy której w razie potrzeby będziemy mogli otworzyć każde okno w pomieszczeniu.
Mieszkasz na najniższej kondygnacji budynku? Sprawdź „Czym zasłaniać okna na parterze?”
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w zabezpieczeniu okien pomoże nam folia malarska. Należy osłonić nią szyby oraz profile. Przytwierdzimy ją stosując taśmę papierową. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie okuć, które są najbardziej podatne na osiadanie pyłu. Jeśli w remontowanym pomieszczeniu znajdują się drzwi balkonowe, pamiętajmy, że one także wymagają zabezpieczenia. Do ich okrycia będziemy potrzebowali nieco więcej folii malarskiej i taśmy, jednakże jeśli chcemy uniknąć wystąpienia na nich trudnych do usunięcia zabrudzeń, takie działanie będzie konieczne do wykonania.
Mimo starań, nasze okna i tak mogą zostać zabrudzone podczas remontu. Wtedy należy wiedzieć, jak je wyczyścić. Jeśli się nad tym zastanawiasz, sprawdź nasz artykuł https://www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/czym-czyscic-okna-po-remoncie!