02.04.2024
Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, kiedy w oknie uchylnym coś zaczęło szwankować. Dźwięk, który wciąż drażni, próba otwarcia okna zakończona niepowodzeniem – uszkodzony mechanizm okna uchylnego potrafi skutecznie popsuć humor. Czy jednak taką usterkę da się naprawić samodzielnie? Co zrobić, gdy mechanizm nie działa tak, jak powinien? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwikłać te kwestie. Sprawdź!
Jeśli Twoje okno uchylne działa w nieprawidłowy sposób, najpierw musisz określić, co dokładnie się zepsuło. Dopiero wtedy będziesz w stanie naprawić uszkodzony mechanizm okna uchylnego. Poniżej najczęstsze usterki i sposoby na wyeliminowanie problemu.
Zdecydowanie najczęstszą awarią przy oknach uchylnych jest uszkodzenie klamki. Przez to możesz mieć problemy z otwieraniem i zamykaniem przeszklenia. Przeważnie winowajcą tego problemu jest przekładnia. Gdy ta zaczyna się psuć, klamka chodzi bardzo ciężko, aż w końcu nie da się otworzyć czy zamknąć okna.
Jedynym rozwiązaniem problemu jest wymiana przekładni, zwanej też zasuwnicą, na nową. Najlepiej, aby zrobił to profesjonalista. Wtedy będziesz mieć pewność, że całość przez długi czas będzie działać prawidłowo.
W przypadku, gdy nie możesz zamknąć okna, być może odpowiadają za to prowadnice. Aby elementy te działały prawidłowo, zaleca się smarować je przynajmniej dwa razy do roku.
Gdy jest już na to za późno, konieczne będzie wyjęcie skrzydeł z zawiasów. Jest to dość proste zadanie, jednak lepiej sięgnąć po pomoc fachowców. W innym przypadku awaria może powracać.
Zacięcie rozwórki to kolejna możliwa awaria. Przez nią nie da się szczelnie domknąć okna. Na szczęście istnieje prosty sposób na rozwiązanie tego problemu, który można zastosować samodzielnie, bez konieczności angażowania specjalisty.
Gdy rozwórka okna zacięła się, a klamka nie obraca się płynnie, można spróbować odblokować uszkodzony mechanizm okna uchylnego poprzez wykonanie kilku prostych czynności. W pierwszej kolejności należy ręcznie docisnąć narożny fragment ramy okiennej w kierunku ościeżnicy. Następnie, trzymając ten fragment przy ościeżnicy, należy spróbować przekręcić klamkę do otwarcia okna. W niektórych przypadkach to działanie może być wystarczające, aby uwolnić zaciętą rozwórkę i umożliwić ponowne otwarcie okna.
Jednak warto pamiętać, że jeśli problem będzie się powtarzał lub zacięcie rozwórki będzie spowodowane poważniejszą usterką, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty.
Codziennie otwierane i zamykane okna z czasem mogą się wyrobić. Przez to możesz wyczuć utratę płynności ruchu – skrzydło opada i ciężej je kontrolować. Regularnie kontroluj więc stopień docisku ramy do ościeżnicy, a także koryguj wysokość okna za pomocą śruby regulacyjnej. Kontroluj przy tym stan uszczelek. Dzięki temu skrzydło powinno działać płynnie i odpowiednio spełniać swoje zadania.
Co ciekawe, uszkodzony mechanizm okna uchylnego może być też wynikiem niewłaściwej codziennej pielęgnacji. Sprawdź więc, czy nic nie blokuje skrzydła z zewnątrz. Mowa o liściach, kurzu czy innych zanieczyszczeniach, które gromadzą się w okuciach. Usuń je i koniecznie pamiętaj o regularnym powtarzaniu tej czynności.
Jak zatem widzisz, uszkodzony mechanizm okna uchylnego może mieć wiele różnych przyczyn. Sprawdź, co jest winowajcą u Ciebie i postępuj zgodnie ze wskazówkami, by rozwiązać problem.