02.06.2023
Jednym z głównych zadań okien jest zapewnienie odpowiedniego stopnia termoizolacji. Z ich pomocą zimą każdy z nas ma cieszyć się ciepłem, a latem przyjemnym chłodem. Aby jednak osiągnąć taki efekt, należy wybrać dobry współczynnik przenikania ciepła okna. Określa się go jednostką Uw. Co jednak warto o nim wiedzieć i jaki wskaźnik będzie najlepszy? Sprawdź odpowiedzi na te pytania!
Zwrócenie uwagi na parametry techniczne to klucz do sukcesu, jeśli chcesz wybrać dla siebie dobre ciepłe okna. Współczynniki przenikania ciepła to wartości, którym zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej. Musisz jednak wiedzieć, że jest ich kilka.
Ug odnosi się do samej szyby, Uf do ramy okiennej, Psi do ramki montowanej wokół szyb, g do ilości promieniowania słonecznego przedostającego się przez szybę. Kluczowy jest jednak omawiany dziś wskaźnik Uw. Jest to współczynnik przenikania ciepła całego okna. To od niego w głównej mierze zależy, jaka temperatura będzie utrzymywać się w Twoim wnętrzu.
Wybierając odpowiednią wartość, masz szansę zatrzymać w mieszkaniu nawet do 40% ciepła. Ogólna zasada doboru wskaźnika jest dość łatwa – im niższy wskaźnik, tym lepiej. Uważaj jednak, ponieważ producenci dość często bardziej podkreślają chociażby parametr Ug – ten od szyby. Z reguły jest on zawsze bardzo niski, co nie oznacza jednak, że automatycznie i całe okno będzie ciepłe.
Wartość Uw jest więc kluczowa podczas wyboru okna. Współczynnik przenikania ciepła wyraża się w jednostce W/m²K, o czym warto pamiętać. Jak się go jednak oblicza? Nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczy przemnożyć powierzchnię ramy okna z powierzchnią przeszklenia oraz długością tzw. ramki dystansowej. Ta znajduje się wewnątrz szyby.
Im oczywiście wszystkie wskaźniki będą niższe, tym niższy będzie ogólny współczynnik Uw. Nie musisz tego jednak liczyć samodzielnie – w większości przypadków. Producenci dbają bowiem najczęściej o to, aby przy specyfice okien wypunktować od razu wszystkie parametry. Warto jednak na wszelki wypadek wiedzieć, jak sprawdzić to na własną rękę.
Jaki w takim razie będzie dobry współczynnik przenikania ciepła okna? Jakimi parametrami warto się interesować, podczas zakupu nowych przeszkleń? Dużo zależy od ich rodzaju. Zaleca się, aby okna ścian wewnętrznych cechowały się wartością maksymalnie 0,2 W/m²K, a okna pionowe, a więc np. balkonowe – 0,9 W/m²K. Przeszklenia dachowe i połaciowe z kolei nie powinny mieć wskaźnika wyższego niż 1,1 W/m²K.
Co ciekawe, takie właśnie wymagania znalazły się w dokumencie WT 2021, który wręcz nakazuje inwestorom montować takie ciepłe okna w powstających budynkach.
Kupując okna, pamiętaj zatem, aby zawsze zwrócić uwagę na wszelkie ich parametry. Aby cieszyć się dobrą termoizolacją, zdecydowanie najważniejszy będzie wskaźnik Uw – im mniejszy, tym lepszy.