Naprawa okien zapewnia poprawną pracę okuć metalowych. Posiadając okna plastikowe, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że powinny być regularnie smarowane. Przy oknach nie ma obowiązkowych przeglądów, ale są zalecenia producentów. Raz do roku powinno się oliwić okucia okienne. Informacja o tym jest podana na zasuwnicy okna. Smarując mechanizmy oliwą, płynną unikniesz niespodzianek. Okno może w wyniku zatarcia trzpienia zawiasu nawet spaść.
Trzy czwarte powierzchni okna stanowi szyba. Jest to najcieńszy element konstrukcji budynku. Szyba ma najczęściej 24 mm. Starsze szyby miały współczynnik przenikania nawet 2,9 W/m2. Naprawimy Twoje okna wstawiając szyby nawet o współczynniku 0,5.
Mamy doświadczenie w przystosowaniu okien drewnianych do nowych pakietów szybowych.
Renowacja
Powyżej prezentujemy przebieg renowacji. Po usunięciu starych szyb wstawiliśmy pakiet 4/16/4/16/4. Parametry cieplne takiego okna znacznie się poprawiły. Nastąpiło wyciszenie pomieszczeń. Uszczelniliśmy okna i naprawiliśmy okucia. Okno zostało zachowane. Dzięki czemu nie będzie zastrzeżeń od konserwatora zabytków.
Szyby zespolone
Gwarancja na szyby zespolone jest 5-letnia. Możemy je wstawić nawet w okna, które mają 100 lat. Decydując się na nasze usługi, zyskujesz komfort współpracy z firmą godną zaufania. Otrzymasz gwarancję pisemną i wsparcie specjalistów w przyszłości. Doświadczenie w wymianie szyb pozwala nam bez problemu wyjąć starą szybę. Bez uszkadzania listew drewnianych. Bez problemu wstawimy nową szybę starannie wykańczając ją silikonem.
Schemat postępowania przy awarii okna
Na co zwrócić uwagę przy oknach?
1. Górny zawias
Czasami tak jak na zdjęciu poluzują się wkręty mocujące-fabrycznie. Wkręcono tylko dwa zamiast czterech, w tym jeden nie dochodził do profilu metalowego i to on całkowicie wyszedł. Inną usterkę można poznać bez otwierania okna. Z zawiasu może wystawać od dołu trzpień metalowy. Może oznaczać to ,że wysunął się pod wpływem zużycia lub braku blokady. Mógł też nie być dokładnie wbity od początku. Należy go dobić i sprawdzić, gdyż może się zdarzyć, że wypadnie całkiem i wtedy skrzydło może wypaść z futryny.
2. Dolny zawias
Może się okazać, że skrzydło z oporem otwiera się nawet nie hacząc o futrynę. Może to oznaczać zapieczenie się trzpienia zawiasu. Grozi to jego złamaniem w trakcie otwierania okna i wypadnięciem skrzydła. Należy próbować uruchomić go preparatem penetrującym lub wymienić na nowy. Po złamaniu zawiasu zdarzają się nam telefony od klientów w stylu: “Niech pan przyjedzie szybko, bo my z córką okno trzymamy”. Jeżeli masz problem z zamknięciem drzwi balkonowych, które nie domykają się mimo wyluzowania docisku okna do ościeżnicy i wiszą na jednym zawiasie, najlepiej podnieść je poprzez regulację dolnego zawiasu. Można w ten sposób bez wymiany uszczelek nastawić dociski tak, żeby przez okno/drzwi balkonowe przestało wiać. Ręczna regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy jest możliwa w okuciach do okien PCV Winkhaus. Konserwacja i smarowanie mechanizmu zasuwnicy zapewni płynną pracę klamki. Okno będzie można zamknąć jednym ruchem klamki.
3. Zaczepy w ościeżnicy
Zaczepy powinny stabilnie trzymać się futryny i grzybek dociskowy nie powinien obcierać/przeskakiwać przy otwieraniu okna.
4. Zbyt swobodna praca klamki
Zdarza się, że drzwi balkonowe ciężko się zamykają. Coraz ciężej przekręcić klamkę, nie dochodzi do pionu, po czym nagle przekręca się poza normalny zakres i mechanizm zasuwnicy przestaje reagować na ruchy klamki. Najprawdopodobniej uszkodziło się gniazdo zasuwnicy. Pękła obudowa obejmująca kółko zębate, które przesuwa ruchem posuwisto-zwrotnym listwę zasuwnicy. Jest to czasami połączone z dźwiękiem upadku części metalowej obudowy wewnątrz skrzydła. Najlepiej w takim przypadku jeżeli to jest możliwe zamknąć, lub przymknąć okno i zadzwonić po serwis. Utrudnione zamknięcie będzie jeszcze możliwe, gdy klamką będziemy napierali w stronę krawędzi zewnętrznej skrzydła – wtedy ząbki kółka mimo braku prowadzenia trafią na prostokątne wyfrezowania na listwie i zamkną drzwi balkonowe. Można zabezpieczyć okno taśmą klejącą, fotelem itp. Nasz serwis po przybyciu wymieni gniazdo lub zasuwnicę. Awarie tego typu najczęściej dotyczą drzwi balkonowych lub okna w kuchni, ponieważ są one najczęściej używane.
5. Pękanie szyb
Szyba w oknie może pęknąć od różnicy temperatur, uderzenia przedmiotem twardym lub od wad ukrytych niewidocznych pod listwami. Pęknięcie od temperatury charakteryzuje się krzywoliniowym kształtem i przebiega od jednej do drugiej krawędzi bez odnóg bocznych. Pęknięcia te powstają często po zasłonięciu okna poduszką, maskotką, grubą roletą w nasłonecznione dni. Pęknięcie pojawia się w warstwie szyb od wewnątrz pomieszczenia. Pęknięcia w zewnętrznej tafli szkła krzywoliniowe powstają od mrozu – zdarza się to rzadko. Pęknięcie od uderzenia ma kształt wieloliniowy – odcinki proste z początkiem w miejscu uderzenia. Może być, że fragmenty szyby zespolonej spadną do wewnątrz komory. W przypadku uderzenia małym przedmiotem zdarzają się małe otwory w szybie bez pęknięć bocznych, np. wiatrówka. W przypadku wad ukrytych są odpryski na ścianie bocznej szyby, które nawet po kilku latach są widoczne – są to wtedy proste linie od jednej do drugiej krawędzi szyby. Podobne pęknięcia mogą powstać w wyniku naprężeń – pracy budynku lub dotknięcia szyby wkrętem metalowym w profilu PCV.
6. Regulacja okien
Przed przystąpieniem do regulacji okna warto zadbać o odpowiednie narzędzia, tak aby nie przerywać naprawy w trakcie. Na pewno będzie potrzebny klucz sześciokątny 4 mm zagięty w kształcie litery U. Warto też zaopatrzyć się w śrubokręt krzyżakowy, oliwiarkę, płaski wkrętak do starszych okuć GU oraz zestaw kluczy płaskich do regulacji zawiasu górnego w przypadku okien drewnianych.
Do swobodnej pracy należy zdjąć wszystko z parapetu, zapewnić otwarcie okna na 90 stopni. Należy przestawić meble będące w zasięgu okna, zdjąć rolety, plisy, żaluzje mogące zanieczyścić się przy pracach. Należy zadbać o bezpieczeństwo. Można stać tylko na stabilnej drabinie, a prace na wyższych kondygnacjach powierzyć profesjonalnemu serwisowi. Niezbędna jest podstawowa wiedza o budowie okna.
a. Zawias dolny – na nim zawieszone jest skrzydło. Jest przykręcony wkrętami do profilu metalowego znajdującego się pod warstwą PCV.
b. Zawias górny – trzyma okno od góry umożliwiając jego uchylanie dzięki rozwórce nożycowej.
c. Mechanizm zamykający z rolkami dociskowymi. Przygotowując się do regulacji warto zdjąć zaślepki plastikowe z okuć i oczyścić śruby regulacyjne. W razie podejrzeń zapieczenia ruchomych części należy nasmarować je płynem penetrującym. Jest kilka sposobów regulacji okuć okiennych. Regulacja przekątnej skrzydła. Ustawienie okna w odpowiedniej pozycji pionowej. Nastawienie skrzydła do pozycji poziomej. Regulacja docisku grzybków do rygli. Przed czynnością regulacji należy zidentyfikować problem. Klamka się zacina. Okno zahacza dołem. Skrzydło nie otwiera się. Klamka przeskakuje w pewnych zakresach. Klamka obraca się dookoła. Do regulacji należą czynności, które służą usunięciu powyższej awarii i takie, które należy wykonać niezależnie – smarowanie, konserwacja uszczelek. Należy zmierzyć odległość między skrzydłem a ramą w celu ich wyrównania. Mierzymy również przekątne skrzydła. Sprawdzamy położenie rygli. Rolki dociskowe powinny przy otwartym oknie znajdować się około 4 mm pod zaczepem. Przy ustawieniu przekątnej przekręcamy śrubę w zawiasie górnym w kierunku ruchu wskazówek zegara, aż do oporu i odpuszczamy około dwa ćwierćobroty. Zazwyczaj do regulacji wystarczy 6-7 ruchów kluczyka – można go przekręcić o maksymalnie 70 stopni. Odpowiada to przemieszczeniu skrzydła po przekątnej o 3.5 mm.
Przed przystąpieniem do regulacji należy nasmarować narożniki okna od góry i rozruszać je klamką, tak aby oliwa spłynęła na wszystkie elementy ruchome. Zawias dolny narożny pozwala na podniesienie całego skrzydła. Kręcąc kluczem 4 mm zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara można podnieść okno o 3 mm. W przypadku, gdy okno wypada przy uchylaniu z dolnego zaczepu należy przekręcić śrubę regulacyjną w poziomie o około 2 mm.
Przy każdej czynności należy sprawdzać otwieranie i uchylanie okna, mając na uwadze, że tworzywo, z którego zrobione jest okno, ma rozszerzalność liniową i może się okazać, że okno będzie dobrze funkcjonować zimą, a latem w słoneczny dzień nie będzie go można uchylić.
Regulacja docisku rolek powinna zapewnić równomierną pracę klamki w całym zakresie i szczelność okna. Regulację należy przeprowadzić odpowiednim kluczem imbusowym. Ważna jest jego jakość – zbyt miękki metal ześlizguje się, uszkadzając zawias jak wiertło. Regulacja okien jest skomplikowanym procesem i warto powierzyć ją profesjonalistom. Współczesne okna mają dużo możliwości regulacji. Zawias dolny i górny można regulować w trzech płaszczyznach.
Kręcenie jedną śrubą regulacyjną przestawia położenie wszystkich zaczepów. Przy zbyt mocnym przekręcaniu w górę może nawet pęknąć szyba od naprężeń. Regulację należy tak przeprowadzić, aby klamka przekręcając grzybki dociskowe w krańcowym położeniu umieściła całą średnicę grzybka za zaczepem, gdyż tylko takie położenie gwarantuje pełne zamknięcie okna. Ustawiając zawias dolny zbyt wysoko można spowodować, że grzybki tylne ledwie będą zahaczały o okucia, przez co z tyłu okna powstaną nieszczelności.
Docisk skrzydła o 1-2 mm powoduje powrót szczelności przy zachowaniu starych uszczelek i skrzydło, które prawie cały czas jest zamknięte nie obciąża dolnego i górnego zawiasu. www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/jak-rozpoznac-zepsuty-zawias-w-oknie Latem, gdy panują bardziej komfortowe warunki atmosfryczne warto przyjrzeć się uszczelkom okiennym. Wkładając cienką kartkę papieru między skrzydło a futrynę okna plastikowego i zamykając okno sprawdzamy, czy można ją swobodnie wyjąć. Gdy wyciągasz ją bez wysiłku należy zwiększyć docisk na okuciach, lub zmienić uszczelki na nowe. www.naprawa-okien.com/blog/artykuly/jak-zabezpieczyc-okna-przed-zima.
Gdy szyba w oknie plastikowym lub drewnianym po umyciu pozostaje zabrudzona, a zacieki lub zamglenie pozostaje wewnątrz niedostępnej przestrzeni międzyszybowej, to jedyne wyjście – wymiana szyby na nową zespoloną, wypełnioną argonem. Zamglenie będzie postępowało coraz bardziej, a oprócz słabej widoczności szyba straciła parametry izolacyjne. Jak zmierzyć szybę w oknie PCV? Większość szyb w oknach ma grubość pakietu 24 mm. Dwie szyby 4 mm i ramka aluminiowa 16 mm.
Wymiary zewnętrzne można oszacować bez demontażu listew. Łączenie – szczelina między listwą a profilem wyznacza prostokąt i od jego wymiarów odejmujemy po 8 mm. Wychodzi nam wymiar szyby. Oczywiście są wyjątki i dlatego można oszacować wymiary obserwując, ile jest schowana ramka aluminiowa wewnątrz profilu i dodać do tego wymiaru 20 mm – 10 mm to grubość niewidoczna zewnętrzna ramki z silikonem. Cały ten proces pomiaru ma sens gdy profil jest typowy. Możemy to poznać otwierając okno. Krawędź profilu futryny jest wtedy najbardziej wystającym fragmentem profilu. Gdy coś wystaje dalej, np. występ z uszczelką, to jest nietypowo i lepiej samemu nie ryzykować z pomiarem. Zdarzają się profile na pakiet szybowy 20 mm, 24 mm, 30 mm i specjalne, np. na szyby 4/16/4/16/4.
Częstość występowania można oszacować 95% – 24 mm, 2% 20 mm, 2% 30 mm i 1% szersze profile, które zdarzają się coraz częściej – najlepsze parametry izolacyjne. Czasami wymiar szyby jest podany na ramce aluminiowej czarnym kropkowanym drukiem. Jak poznać grubość szyby? Gołym okiem się tego nie zobaczy. Szyba, która ma grubość 10 mm wygląda jakby miała 2 mm. Test można przeprowadzić pukając w szybę palcem. Szyba im grubsza, tym dźwięk bardziej głuchy. Szyby klejone antywłamaniowe wydają dźwięk jakby były z plastiku, przy czym szyba P4 ma efekt lepszy niż P3. Szyby antywłamaniowe P4 można poznać po tym, że jeżeli okna mają poniżej 15 lat (najprawdopodobniej profil do szyby 24 mm), to ramka ma nie 16 mm, ale 10 mm. Wymiar ten można oszacować patrząc od strony wnętrza pomieszczenia.
7. Renowacja okien drewnianych
Po wmontowaniu okien w ściany naszego domu pozostaje nam dbać o ich powierzchnię. Okna drewniane nie mają sobie równych pod względem właściwości termicznych i ekologicznych. Drewno zawiera pory, przez które regulowana jest w pewnym stopniu wilgotność pomieszczenia. Drewno nie magazynuje elektryczności statycznej przyciągającej odrobiny kurzu i pyłu i ma większą wytrzymałość mechaniczną. Drewno jest higroskopijne i zabezpieczone warstwą lakieru może się wypaczać. Okna drewniane nie bez powodu od kilku wieków są wstawiane w budynkach. Warto jednak przyglądać się bacznie powierzchni zewnętrznej, czy nie pojawią się mini szczeliny, przez które nastąpi degradacja drewna. Najlepiej użyć zestawów renowacyjnych do okien drewnianych. Mleczko do woskowania nakładamy na powierzchnię, po czym polerujemy. Okna odzyskują blask i świetność ciesząc wzrok przez następne lata. Naprawa okien dachowych stanowi nie lada problem. Ciemnego nalotu mikroorganizmów ciężko się pozbyć i jedyne wyjście to maskowanie odpowiednio dobarwionym podkładem. Przyczyną łuszczenia się lakieru jest słaby obieg powietrza i tym samym gromadzenie się wody na drewnie. Warto podkręcić ogrzewanie zimą, co poprawi ruch powietrza we wnękach okna i woda przestanie się skraplać. Można też wymienić szybę na dwukomorową z argonem i ciepłą ramką.
8. Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe
Okna i drzwi są najczęściej wykorzystywane do dostania się do naszego mieszkania przez włamywaczy. Zadaniem okien jest oprócz ochrony przed zimnem i hałasem, zabezpieczenie przed otwarciem z zewnątrz budynku. Okna plastikowe z racji elastyczności tworzywa dają się łatwo nagiąć pozwalając na przesunięcie okucia. Nie pomaga też norma mówiąca o minimum 70 cm odległości między zaczepami. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i na dolnych kondygnacjach zamontować zabezpieczenia antywłamaniowe.
a. Szyby p4.
Szyby te zastępują kraty o pręcie średnicy 1 cm i są nie do rozpoznania z zewnątrz. Szyba składa się z dwóch szyb 4 mm i 4 warstw folii między nimi. Jest to optymalne rozwiązanie między zabezpieczeniem i ciężarem okna. Nawet po pęknięciu szyby warstwy folii chronią nasz dobytek.
b. Klamki na kluczyk
Klamka z zamkiem jeżeli jest zamknięta nie pozwala na przesunięcie zaczepów okna i otwarcie go.
c. Okucia antywłamaniowe
Okucia posiadają zaczepy ze specjalnej stali, które mają dodatkowo więcej otworów montażowych, co pozwala na przykręcenie zaczepu nie tylko do profilu PCV, ale również do stelażu metalowego wewnątrz profilu. Utrudnia to otwarcie okna za pomocą łomu. W okuciach utrudniających włamanie grzybki zaczepowe mają budowę utrudniającą wysunięcie z zaczepu i ich ilość jest zwiększona na obwodzie. Przy stosowaniu okuć przeciwwłamaniowych lepiej stosować umiar. Przy awarii okna otwarcie jego jest bardzo utrudnione. Bywają sytuacje, gdy do domu muszą się dostać strażacy, by ratować zamkniętego domownika i mają wtedy problem. W naszej bogatej praktyce napraw okien w Gdańsku mieliśmy niezliczone przypadki reperacji stolarki po nieproszonych gościach.
d.Nakładka ze stali narzędziowej na gniazdo zasuwnicy
Nakładka zabezpiecza przed rozwierceniem gniazda zasuwnicy lub otwarciem go kluczem nasadowym. Pasuje na większość zasuwnic Roto, Maco, Winkhaus, Romb.
9. Nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne zapewniają przepływ świeżego powietrza do wewnątrz pomieszczenia. Instalowane na poziomie pozwalającym ręcznie obsługiwać natężenie strumienia powietrza pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę i dyfuzję powietrza. Nawietrzak działa bez napędu elektrycznego, wystarczy otwarta klapka i dostarczane jest powietrze z zewnątrz. Umieszczony na wysokości około 2 metrów nie wychładza powietrza. Urządzenie posiada regulator kontrolujący natężenie strumienia i jego kierunku.
Zewnętrzna czerpnia ma kształt zapobiegający wpływaniu wody deszczowej i ma siatkę, która nie pozwala na dostanie się owadów. Dystrybucja przepływu powietrza jest sterowana ręcznie, ciśnieniowo lub stopniem wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewnik oszczędza konieczność wietrzenia przez otwieranie okien i pozwala na ciągły dopływ powietrza bez hałasu i przeciągów. Powietrze może dostawać się przy minimalnych stratach ciepła. Systemy sterujące pozwalają umiejętnie kontrolować przepływ. Bez nich podczas wiatru dom wychładzałby się od strony nawietrznej.
Pasywna wentylacja za pomocą nawietrzaka pozwala na komfort osób przebywających wewnątrz. Oprócz dopływu życiodajnego tlenu mamy ruch powietrza, dzięki czemu chłodzenie organizmu przez pocenie jest wydajniejsze i dodatkowo uzyskujemy optymalną wilgotność powietrza. Latem nawiewnik chłodzi wnętrze – następuje wypychanie ciepłego powietrza i zastępowanie go chłodnym z zewnątrz. Konwekcja powietrza wewnątrz budynku przy pomocy nawiewnika jest wspomagana przez chłodne nocne powietrze lub zacienioną skierowaną na południe stronę budynku wyposażoną w nawiewniki okienne. Gdańsk jako największe nadmorskie polskie miasto cieszy się świeżym powietrzem. Poranna morska bryza po dostaniu się przez nawietrznik napełni życiem wnętrze naszego mieszkania.
Czekamy na Twój kontakt, nie zwlekaj! Zadzwoń pod numer 667-76-76-76 lub wyślij wiadomość na adres zuwkolacz@gmail.com. Wspólnie ustalimy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb, abyś już wkrótce cieszył się oknami bez usterek.
Naprawa okien Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice – skontaktuj się już teraz!